top of page

NOVÁ CESTA - TRÉNOVÁNÍ DĚTÍ

Je to více než 20 let kdy jsem se poprvé postavila na tatami a na vlastní tělo okusila co je to JUDO.
JUDO -  v překladu znamená “jemná cesta”.  Už vím, že ne proto, že by to soupeře nebolelo a jednalo se s ním jemně, ale proto, že ten kdo ovládá judo, dokáže soupeře přemoct bez velké námahy, využitím jeho síly a energie.

 

A tak, aby se malá holčička naučila bránit, mě rodiče přivedli na náborových trénink juda na Žižkově. Můj rodný oddíl byl klub
TJ SPOJE PRAHA, později přejmenovaný na TJ SOKOL ŽIŽKOV II.
Trénovala jsem u báječných profesionálních trenérů, bez kterých bych nebyla tam, kde nyní jsem.
A to u Vladimíra Lorenze, přezdívaného Kazik (prvního profesionálního trenéra juda v Československu), Václava Mornštejna, Bohumíra Šaršouna, Václava Vosmíka, Davida Kůse, Tomáše Musila a dalších.

Do dorosteneckého věku jsem se aktivně účastnila turnajů. Po rekonvalescenci po úraze mi scházela fyzická forma a později i chuť vrátit se zpět k závodní kariéře (bohužel ostatní judistky nečekaly a trénovaly dál a bylo těžké naskočit do “jejich rozjetého vlaku”).
O judo jsem v žádném případě ale nechtěla přijít. Byl to můj život, mí přátelé, můj dlouholetý koníček a hlavně jsem ještě neměla černý pásek a bez toho jsem přeci nemohla skončit 😊.
Tak se mi otevřela nová cesta kudy se v judu ubírat – a to TRÉNOVÁNÍ DĚTÍ. Konečně jsem našla to, co mě v životě opravdu baví a naplňuje. Sledovat jejich první judistické a leckdy první sportovní krůčky a poté vidět obrovské kroky (skoky), které udělaly.
Prožívat s nimi radostné a veselé chvilky na trénincích, nervozitu a emoce při účasti na turnajích nebo při skládání zkoušek na vyšší pás. Jsem šťastná a pyšná, když mohu sledovat bývalé svěřence, jak judisticky vyrostli a sklízejí úspěchy po celém světě a hrdě reprezentují ČR. Každým soustředěním a kempem se ještě více stmelí kolektiv a vzniká skvělá parta, která leckdy vydrží lidem na celý život.

Mým cílem je především vybudovat u dětí kladný vztah ke sportu a JUDO je myslím, tím nejlepším prostředkem.

Na judu je nejkrásnější to, že je naprosto pro každého. Mohou ho dělat malí, velcí, tlustí, tencí… můžeme se mu věnovat rekreačně, je skvělé jako všestranný základ pro jakýkoliv sport, ale také závodně. Kdo si nepotrpí na rivalitu a adrenalin při soutěžích, tak se může ubírat cvičením kat - ty mají předepsanou neměnnou strukturu včetně ceremoniálu. Některé katy jsou ukázkou technik, některé demonstrují principy judo, jiné nabízí návod jak řešit sebeobranné situace – pořádají se v nich také soutěže. Z některých judistů se stávají rozhodčí a nebo jako já – trenéři 😊.

Po absolvování trenérských školení pod záštitou Českého svazu juda jsem se stala trenérkou II. třídy. Děti trénuji již 10. rokem. Trénovala jsem děti při TJ Sokol Žižkov II., později v oddílu Judo Academy Praha a nyní se těším na všechny kluky a holky, co by si rádi judo vyzkoušeli v novém oddíle JUDO CLUBU BOHEMIA, který jsem založila letos v lednu.

Monika Oswaldová,
trenérka a zakladatelka JC Bohemia

ALI_4460.jpg
bottom of page